טיפול בפציאליס

טיפול בפציאליס | סער מדיקל
Facial Massage
Facial

פציאליס (Bells Palsy) - הינה הפרעה עצבית המתבטאת בשיתוק או חולשה של שרירי הפנים, כמעט תמיד רק בצד אחד של הפנים. פציאליס הוא עצב הפנים הקרניאלי ה-7, היוצא מהגולגולת, מתחת לאוזן. כאשר הוא נפגע, צד הפנים הפגוע עשוי להיראות נפול או נוקשה ויהיה קושי בביצוע הבעות פנים מסוימות, הפרשת דמעות מהעין הפגועה או אי יכולת לסגור עד הסוף את עפעף העין ועוד.

שיתוק של עצב הפנים היא מחלה נפוצה  הגורמת לאיבוד שליטה על שרירי ההבעה ולעיוות הפנים. לרוב סיבת השיתוק אינה ידועה, ההשערה היא שהדבר יכול להגרם בגלל זיהום (לרוב ויראלי - הרפס) גידול או חבלה, אשר פוגעים בצורה עקיפה או ישירה בעצב הפנים (פציאליס מס' 7). עצב הפציאלי מתפצל ל5 ענפים באיזור האוזן האחראים לעצבוב שרירי הפנים בהם 3 ענפים עיקריים: איזור המצח והעיניים, איזור האף ואיזור הפה. שיתוק של עצב הפנים יגרום לחולשת שרירים בצד אחד של הפנים שיכול להתבטא בקושי או אי יכולת של סגירת הפה בצד הפגוע, אי יכולת לעצום את העין בצד הפגוע, פגיעה בשליטה על הדמעות באותו צד נפוצה גם היא.

ישנם שני סוגי שיתוק:

שיתוק מרכזי - כאשר הנזק לעצב הוא בחלקו הפנימי של הגוגולת, במקרה השיתוק יתבטא רק בחלק התחתון של הפנים. 

שיתוק פריפרי - הנזק לעצב הוא חיצוני ולכן כל שרירי ההבעה בצד הפגוע יושפעו: מצח, אף ופה.כאשר סיבת השיתוק אינה ידועה לרוב תהיה החלמה ספונטנית תוך כחצי שנה.אבחון נכון וטיפול בבעיות משניות כמו מניעת התייבשות של הקרנית (עין) יכולות למנוע סיבוכים נוספים.

השימוש בתרופות שנוי במחלוקת, במקרים קשים ישנו פתרון ניתוחי.

הטיפול שלנו, שסייע במשך השנים למאות מטופלים, הוא לא פולשני ונעשה בדרך טבעית ע"י הזרמת דם לעצב הפגוע.